Izbor psihoterapeuta
Postoji više važnih faktora koje treba da uzmete u obzir pri izboru svog psihoterapeuta. Najvažniji su definitivno obrazovanje i stručnost. Odabir pristupa rada terapeuta dolazi tek nakon osigurane stručnosti (kvalifikacija i kompetencija) osobe koju birate da uvedete u svoj svet intime.
Odnos prema klijentu
Veoma važan aspekt terapijskog procesa koji često ostaje ne primećen je način na koji je terapeut prisutan. Kvalitet prisustva terapeuta u velikoj meri određuje kvalitet psihoterapijskog odnosa, pa samim tim i terapijskih ishoda. U svom radu se trudim da budem u potpunosti prisutan, autentičan i prihvatajući. Klijenta pozivam u aktivno partnerstvo u kojem se ne postavljam kao “stručnjak” koji bolje od klijenta zna šta je dobro za njega. Moja psihološka i psihoterapijska znanja su u pozadini, kako ne bi prejudicirala razumevanje i rešenje u napred. Otkrivanje je za mene zajednički i kokreativni proces u kojem ću rado odustati od svih hipoteza koje ne rezonuju sa osobom sa kojom sam u dijaloškom odnosu.
Svoje klijente podržavam i ohrabrujem da eksperimentišu sa novim načinima stupanja u kontakt sa svojom sredinom. Podržavam ih da se u odnosu sa mnom ispoljavaju autentično.
Promenu kod klijenta ne forsiram kroz konfrontiranje klijenta sa različitim aspektima njega samog koji su međusobno suprotni ili se ne uklapaju sa mojim teorijskim pristupom ili ličnim stavom. Promena se kokreira kroz dijaloški Ja-Ti odnos u “sada i ovde” kojem se međusobno prepoznajemo i potvrđujemo.
Promena sama po sebi nije cilj, jer želeći promenu mi zapravo još više odbacujemo i odcepljujemo delove sebe koji “nisu poželjni”. Promena prema geštalt psihoterapiji paradoksalno dolazi kroz prihvatanje onoga što jesmo, vraćanjem svesnosti o sebi i onome što radimo. Tako promena nije destrukcija bilo kojih aspekata sebe već širenje repertoara ponašanja i vraćanje spontanosti i slobode njihovg izbora u svakoj konkretnoj situaciji. Vraćanjem spontanosti i autentičnosti u svoje ponašanje klijent počinje da adekvatno zadovoljava svoje potrebe i kreira iskustvo ispunjenosti.
Poverljivost
Poverljivost je osnovni postulat psihoterapijskog procesa. Poverljivost se odnosi na sve podatke koje klijent iznese u terapijskom procesu. One koji se odnose na njega, ali i one koje iznosi o drugim ljudima tokom terapijskog procesa. Odavanje tajne klijenta je najstroži prekršaj etičkog kodeksa psihoterapeuta.
Postoje samo 3 slučaja kada se sme prekršiti princip poverljivosti: 1) Na zahtev suda; 2) Kada postoji jasan rizik od suicida ili homicida i 3) Na zahtev samog klijenta.